Zoom cyfrowy i optyczny

Kupując aparat cyfrowy zwany potocznie cyfrówką często w specyfikacji mamy zapisane, że np. zoom optyczny x10 a zoom cyfrowy x50. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika?

Zacznijmy może od case study. Jesteśmy w górach, przed nami rozpościera się przepiękna panorama. Naturalnie robimy zdjęcie. Po chwili zauważyliśmy, że gdzieś w dali znajdują się meandry rzeki. Na zdjęciu panoramiczny, czy ogólnie krajobrazowym, będą one nie zauważalne. W tym przypadku naturalnym odruchem dla nas będzie użycie zoomu. W momencie użycia przybliżenia widzimy, że obiektyw się wysuwa, a przybliżony obraz nie traci na jakości. W pewnym momencie, gdy nadal chcemy przybliżyć, a już niestety osiągnęliśmy max zoomu optycznego, przechodzimy w zoom cyfrowy. Nie zauważamy ruchu obiektywu, a na ekranie LCD widzimy pixelozę. Efektem jest słabe jakościowo zdjęcie.

Zoom optyczny a zoom cyfrowy? Który lepszy?

Zoom optyczny działa nam jak lornetka. Przy przybliżeniu nie tracimy nic na jakości. Minusem jest to, że każde drżenie ręki jest zauważalne. W przypadku drugiego zoomu, cyfrowego, mamy już niestety przy przybliżeniu pogorszenie jakości. To tak jakbyśmy przybliżali zdjęcie w przeglądarce, im większe przybliżenie tym gorsza jakość i pixeloza.

Nie dajcie się złapać na triki marketingowe

Chcecie zakupić aparat, a opisy i sprzedawcy mówią „Ten aparat jest wyjątkowy bo ma x10 zoom optyczny i jak x50 zoomu cyfrowego! Nie ma lepszego aparatu do robienia super zbliżeń!”? Nie dajcie się zwieść. Patrzcie przede wszystkim na wartość zoomu optycznego. Ten będziecie mogli wykorzystywać do woli, bez obaw, że zdjęcie straci na jakości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.